Denizcilik

İTÜ Denizcilik Fakültesi (İTÜDF) mezuniyet töreni bu yıl da, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Denizcilik ve Kabotaj Bayramı ile aynı gün yapıldı. Mezuniyet töreni 1 Temmuz 2014 günü denizcilik idaresi ve denizcilik camiasının büyük katılımıyla gerçekleştirildi. Törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli'nin yanı sıra İstanbul Liman Başkanlığı Başkan Yardımcısı Mubin Salter Salt, Eski Denizcilik Müsteşarı ve HEAŞ Genel Müdürü Hasan Naiboğlu, denizci sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretim görevlileri, camia temsilcileri ve veliler katılım gösterdi.

Öğrenciler tören alanındaki yerlerini aldılar. İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nil Güler milli mücadele ve deniz şehitleri anısına denize çelenk bıraktı. Saygı duruşunu müteakiben okunan İstiklal Marşı’nın ardından Güler açılış konuşmasını yaptı ve bu yıl emekli olan Prof. Dr. Sezer Ilgın'a bir anı plaketi takdim etti. Güler ayrıca yıl boyunca güzel çalışmalar yapan kulüp temsilcilerine de teşekkür belgesi verdi.

Güler’in ardından; İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Baybora Yıldırım, İTÜ Denizcilik Fakültesi-SUNY Maritime College Çift Diploma Programı Bölüm Başkanı Dr. Katie Olsovsky, Fakülteyi birincilikle bitiren Hüseyin Kılçık ve Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli birer konuşma yaptılar.

Daha sonra yemin törenine geçildi. Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümü’ne Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cemil Yurtören, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümüne ise Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Metin Çelik yemin merasimlerini gerçekleştirdiler. Flama devir teslim merasiminden sonra fakülteyi birincilikle bitiren Hüseyin Kılçık yaş kütüğüne anı plaketi çaktı. Daha sonra genç zabitler mezuniyet belgelerini almak üzere gruplar halinde davet edildiler.

Diplomaların dağıtımı tamamlandıktan sonra şapka atarak mezuniyet heyecanını kutlayan genç zabitler, gelenek olduğu üzere birbirlerini denize atarak mutluluklarını paylaştılar.