DEFAMED

İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği (DEFAMED) Cumhuriyet'in 93. Yılını büyük katılımlı bir yemek organizasyonu ile kutladı. Etkinliğe; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özkan Poyraz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdürü Cemalettin Şevli, Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Erkan Dereli, İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Sosyal Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Bülend Temur, TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Feramuz Aşkın, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği Genel Sekreteri Kapt. Cem Yılmaz, İDO Kaptan ve Başmühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Cem Mohan, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak’ın yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve denizcilik sektörü katılım gösterdi.

29 Ekim 2016 Cumartesi günü Kozyatağı Hilton Otel Balo Salonu'nda gerçekleştirilen yemek öncesinde bir de kokteyl verildi. Daha sonra misafirler salona davet edildi. Salonda ilk olarak İTÜ Denizcilik Fakültesi 2004 yılı güverte bölümü mezunu Levent Şen tarafından hazırlanan, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Duayen Kaptan Mümtaz Diker’in konuşmalarını da içeren, İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin köklü geçmişinin anlatıldığı “Yüksek Denizcilik Okulu” isimli kısa belgesel yayınlandı. Daha sonra İstiklal Marşı okundu ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunuldu.

İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Baybora Yıldırım kürsüye gelerek, tüm katılımcıları selamladığı konuşmasını gerçekleştirdi. Yıldırım şu şekilde konuştu; “Bugün Cumhuriyetimizin ilanının 93. Yılını hep birlikte kutluyoruz. İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği olarak düzenlediğimiz bu geceye; gerek sponsor, gerekse bireysel destek verdiğiniz için ve coşkumuza ortak olduğunuz için sizlere çok müteşekkiriz.

İki sene önce ilkini düzenlediğimiz Cumhuriyet Yemeği etkinliğinde bugün de bizleri yalnız bırakmayan ve aramızda olan, değerli büyüğüm Sayın Cemalettin Şevli, bu etkinliğin gelenekselleşmesi adına bir temennide bulunmuştu.

Bugün ikincisini düzenliyor olduğumuz Cumhuriyet Yemeği organizasyonumuz ile etkinliğimizi gelenekselleştirme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Bugün de bizleri yalnız bırakmayan ve desteğini hiç bir zaman esirgemeyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarım Sayın Suat Hayri Aka, Müsteşar Yardımcım Sayın Özkan Poyraz, Genel Müdürüm Sayın Cemalettin Şevli’ye bu gecede de bizlerle bir arada oldukları için teşekkürü bir borç biliyoruz.

Derneğimiz yönetim kurulu ve çalışanları uzun süredir mezunlarımız için canla başla çalışmaktadır. Bu etkinliğimizin hemen ardından Pazartesi günü itibariyle Aralık ayının ilk haftasında düzenlenecek Balık Günü’nün çalışmalarına başlayacağız. Bu etkinlikte de gönüllü bir şekilde yoğun emek harcayan Yönetim Kurulu üyelerimize çok teşekkür ediyoruz. Bu vesileyle herkesi Balık Günümüze davet ediyoruz. Yönetim Kurulu olarak bu gece sizlere ufak sürprizler hazırlamaya çalıştık. Amacımız camiamız ile Derneğimiz arasındaki bağı daha da güçlendirmek ve bu güç ile daha etkin işlere imza atabilmektir.

Bu desteğiniz olduğu sürece biz daha çok cesaretleniyoruz. Heyecanla, istekle ve büyük bir gönüllülükle yeni çalışmalar yaparak camiamıza layık olmaya çalışıyoruz.

Ben sözlerimi burada noktalarken İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneğimize ve Cumhuriyetimize nice 93 yıllar diliyoruz.”

Baybora Yıldırım’ın konuşmasının ardından, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özkan Poyraz kürsüye davet edildi. Poyraz 2016 yılında Türkiye’nin pek çok badire atlattığın kaydederek, kötü günlerin geride kalması temennisinde bulundu ve mezunu olmaktan gurur duyduğunu her zaman ifade ettiği İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunlarının pek çok önemli çalışmaya imza attığını vurguladı. Poyraz gecenin düzenlenmesini sağlayan İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği’ne teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından, sektörün önde gelen isimlerinin, İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinin ve dünyanın çeşitli yerlerinde mesleğini icra eden denizcilerin, farklı cümlelerini paylaşarak okudukları “Atatürk’ün Gençliğe Hitabı” barkovizyon gösterimi sunuldu. Gösterim salondan büyük alkış aldı.

Program sırasında salonda 10. Yıl Marşı'nın yankılanmaya başlamasıyla tüm katılımcılar Türk Bayraklarıyla ayağa kalkarak marşa eşlik ettiler.

Daha sonra gecenin gerçekleşmesinde katkıları bulunan sponsorlara teşekkür plaketleri takdim edildi.

Plaketlerin sunumu sırasında daha önce İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği Yönetim Kurulu’nda uzun yıllar İkinci Başkan olarak görev yapmış olan Müh. Yılmaz Onur da, bu gecenin düzenlenmesini sağlayan dernek yöneticilerine teşekkürlerini sundu.

Gecede, Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkılar icra edildi.

Yine aynı gecede, bir süredir seçimleri süren “Denizden Gelenler” isimli fotoğraf yarışması bünyesinde, derneğin resmi sosyal paylaşım sitesinde finale kalan 3 fotoğraf arasından, katılımcıların belirlediği Dilek Erdem Memişoğlu’nun fotoğrafı birinciliğe hak kazandı. Memişoğlu’na bir de hediye takdim edildi.

Geç saatlere kadar devam eden yemek, bir sonraki sene yeniden bir araya gelmek üzere sona erdi.

DSC_0073
DSC_0094
DSC_0098
DSC_0105
DSC_0118
DSC_0154
DSC_0170
DSC_0182
DSC_0205
DSC_0219
DSC_0233
DSC_0253
DSC_0273
DSC_0285
DSC_0305
DSC_0317