Anılar

1979–1993 yılları arasında Gulfeast (Hon Kong) şirketinde Baş Mühendis ve Enspektör olarak görevde bulunurken çalışma arkadaşlarım Pakistanlı, Hintli, İngiliz ve Yunan’lı denizcilerdi. Uzun yıllar çalıştığım arkadaşlarımla çok iyi bir beraberliğim oldu saygı sevgi ve taktirin ötesinde değişik ülkelerin denizcilerini tanıma fırsatını buldum.

Burada beni çok gururlandıran her YDO mezunu ve bu ekolün devamı meslektaşlarım gibi gemide karşılaştığım bir Vardiya Mühendisi kardeşimizden söz etmek istiyorum.

Sene yanılmıyorsam 1981, ben Gulfeast (HK) şirketine ait M/V AL TAVAB gemisinde Baş Müh. olarak çalışıyordum; Yük bağlantısı (C/P) gereği gemiye Köstence’den Bombay için rulo demir yüklüyorduk. O tarihlerde Gulfeast Şirketinin İstanbul Temsilcisi olan Kaptan Tülay Çakmak bu şirkete Gv/Mk zabiti temin ediyordu; Benim bu gemide çalıştığımı bildiği için o sene yeni mezun olmuş iki makine zabitini atayarak gemiye gönderdi. Nasıl olsa; Haluk abisi orada bu genç kardeşlerimizi tecrübesizliklerine rağmen, en mükemmel şekilde yetiştirerek, yabancı zabitlere karşı koruyacağımı biliyordu.

Gelen kardeşlerimizin İngilizceleri zayıf, makine tecrübeleri hemen hemen hiç yok! Gemimdeki 2. Müh. Pakistan’lı işinde titiz, çalışkan ve ayrıca çok alıngan olduğunu bildiğim için bizim genç zabitleri kamarama çağırdım. Sakın ola ki Baş Mühendis bizdendir diye ikinci Müh. ile herhangi bir anlaşmazlığa düşüp bana sorun getirmeyin, çünkü sizler denizcilik kurallarına göre direkt ikinci mühendise bağlı olarak çalışacaksınız, onun verdiği görevleri ve işleri en iyi şekilde yerine getirerek beni mahcup etmeyeceksiniz diyerek kendilerini uyarıp, ikinci mühendisin emrine gönderdim. Tabii ben de gemideki gelişmeleri dışarıdan onları yakın takip ederek izliyordum.

Bizim bu iki makine zabitinden biri gemiye çok iyi intibak etmeye başladı. Kısa sürede Makine jurnalını hatasız İngilizce olarak yazmaya başladı. Büyük bir özveri içerisinde çalışarak kısa sürede ikinci mühendisin en güvenilir zabiti oldu. Diğeri intibak edemedi ve bir müddet sonra İstanbul’a dönmek mecburiyetinde kaldı.

Şirketle olan kontratım dolmuştu; Japonya’dan yurda dönecektim yerime Hintli bir Baş Mühendis atadılar. Akşam yemeğinden sonra Hintli Baş Mühendis zabitan salonunda meydan okurcasına içinizde satranç bilen var mı dedi? Bizim gemide kalan ‘’YDO’ 3. Müh ben bilirim oynayalım dedi. Oyuna oturdular bizler de meraklı gözlerle onları heyecanla takip ediyorduk .... Kısa süre sonra Hintli Mat oldu ve durumu kurtarmak için bir yanlışlık oldu tekrarlayalım dedi!! yine mat oldu. Bendeki gururu ve sevinci görmeliydiniz. Sonradan öğrendik ki bu Hintli Baş Müh. Bombay’ın satranç kulübü üyelerinden dereceli biriymiş. Bu bahsettiğim genç zabit bugün Amerikan Bureau of Shıppıng sörveyörlerinden Müh. Dursun Topaloğlu‘dur.

Bizler okul yıllarında aldığımız dayanışma ruhu ve çağdaş denizcilik bilgileriyle uzun soluklu gemi hayatında karşılaşacağımız Hintli’si, Pakistan’lısı, Hırvat’ı, Yunan’ı kim olursa olsun Uluslararası platformlardaki çalışma hayatımızda her branşta ki tüm yabancı zabitleri mat ederiz.

Yeter ki beyin, bilgi ve ruh gücümüz tam olsun.
Saygılarımla.